Wypadek komunikacyjny
Ciągły wzrost liczby samochodów powoduje, że wypadki komunikacyjne są coraz częstsze. Stłuczka, kolizja drogowa, zderzenie z innym pojazdem czy uderzenie w drzewo lub inną przeszkodę może zdarzyć się każdemu z nas. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Państwu podjąć działania, pozwalające na uzyskanie należnego odszkodowania.
Prawo do odszkodowania mają:
- poszkodowani pasażerowie - także pojazdu sprawcy wypadku
- kierowca pojazdu poszkodowanego
- rowerzyści i motocykliści uczestniczący w wypadku nie z własnej winy
- piesi potrąceni na pasach
- pasażerowie środków komunikacji miejskiej (tramwaje, busy, autobusy, autokary, taxi)
- najbliższa rodzina osób zmarłych w wypadku.
Jeżeli jesteś jedną z wyżej wymienionych osób, najprawdopodobniej należy Ci się:
- zadośćuczynienie (za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne i psychiczne)
- zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji
- renta na zwiększone potrzeby
- zwrot utraconych zarobków
- zaliczka na leczenie
- odszkodowanie za zniszczone mienie
- zwrot za opiekę osób trzecich
- zaliczka na leczenie
- zwrot kosztów nabycia protez lub innych aparatów
- zwrot kosztów przygotowania do innego zawodu
- inne
Nasz usługa daje Ci następujące korzyści:
- otrzymane odszkodowanie będzie większe niż byś występował o nie samodzielnie
- szybciej zostaną wypłacone Ci pieniądze
- unikniesz problemu z formułowaniem żądań w piśmie roszczeniowym
- unikniesz kłopotliwej korespondencji z ubezpieczycielem
- ominiesz pułapki, jakie stosują zakłady ubezpieczeń po to, by zaniżyć lub nie wypłacić Ci odszkodowania
Trochę prawa
Odszkodowanie: art. 444 § 1 k.c.
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
W przypadku odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC, wyrównaniu podlegają poniesione przez poszkodowanego koszty leczenia, w tym zabiegów i operacji, opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, przewozu do szpitala, do lekarza, do domu itp. Wyrównaniu podlega również utrata zarobków i innych dochodów na skutek niemożności wykonywania pracy. Zakład ubezpieczeń, odpowiedzialny z tytułu ubezpieczenia OC, musi pokryć także koszty wizyt u prywatnych lekarzy, potwierdzonych rachunkami. Jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, może domagać się pokrycia kosztów przystosowania do wykonywania innego zawodu.
Zgodnie z art. 6 k.c. roszczenia w tym zakresie muszą być poparte należytymi dowodami.
Zadośćuczynienie: art. 445 § 1 k.c.
W wypadkach uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę - tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę jest bardzo często przyznawane, choćby z tego powodu, że uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia łączy się najczęściej z doznaniem przez poszkodowanego uczuciem krzywdy. Składają się na nie zarówno cierpienia fizyczne, jak również cierpienia psychiczne (rozmuniane jako ujemne uczucia związane ze skutkami cierpień fizycznych doznanych w wyniku uszkodzenia ciała).
Zadaniem zadośćuczynienia pieniężnego jest złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych, choćby pośrednio przez zwiększenie możliwości poszkodowanego w nabywaniu dóbr i usług według swego wyboru.
Zadośćuczynienie jest wypłacane w formie jednorazowej wypłaty uwzględniającej wszelkie cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, a jego wysokość zależy od oceny i uznania sądu. Zależy ono także od okoliczności konkretnej sprawy, takich jak: nasilenie cierpienia, okres trwania choroby i leczenia, rozmiar kalectwa, wiek poszkodowanego, jego zawod i majątek oraz postawa sprawcy wypadku drogowego.
Jak wynika z powyższego, ustalenie adekwatnego dla danej sprawy zadośćuczynienia jest sprawą skomplikowaną. Jeżeli macie Państwo najmniejsze wątpliwości dotyczące wysokości zadośćuczynienia lub nie wypłacono Wam go wcale - zgłoście się do nas!!! Nasi profesjonalni doradcy, po konsultacjach z biegłymi zakresu medycyny, określą maksymalną wysokość zadośćuczynienia oraz wystąpią z odpowiednim roszczeniem w stosunku do zakładu ubezpieczeń.
Renta: art. 444 § 2 k.c.
Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, jego potrzeby zwiększyły się, a widoki powodzenia na przyszłość zmniejszyły, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
Aby powstały przesłanki do przyznania renty należy ujawnić u pokrzywdzonego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, które miały trwały charakter. Renta przyznawana jest na czas nieokreślony, kiedy to jej uchylenie bądź zmiana wysokości jest dopuszczalna tylko w razie zmiany okoliczności (art. 907 § 2 KC) bądź na czas określony, dokładnie ustalony.
Renta ma na celu wynagrodzenie przyszłej szkody. Powstanie zaś tej szkody musi być pewne jako konieczna konsekwencja stanu obecnego. Ma ona wyrównywać szkodę w postaci wydatków na zwiększone potrzeby, utraty zarobków oraz nie osiągnięcia określonych korzyści majątkowych, które były możliwe do osiągnięcia przez poszkodowanego przed wypadkiem. Określenie tych wydatków i wielkości utraconych korzyści ma istotne znaczenie dla ustalenia wysokości renty.
Przy ustalaniu wysokościi renty bierze się pod uwagę dwie sytuacje:
- kiedy poszkodowanemu przysługuje renta z ubezpieczenia społecznego - w tym przypadku odpowiedzialny posiadacz pojazdu mechanicznego (ubezpieczyciel) zobowiązany będzie do świadczenia na rzecz poszkodowanego renty uzupełniającej,
- kiedy poszkodowanemu taka renta z ubezpieczenia społecznego nie przysługuje, wtedy ubezpieczyciel jest zobowiązany do świadczenia na rzecz poszkodowanego pełnej renty.